Seyahat amacına göre Almanya vize başvurusu gerekli evraklar ayrı ayrı toplanır ve dosya içerisinde paylaşılır. Öncelikle turistik seyahatlere ilişkin:

  • En az 6 ay kadar geçerliliği olan pasaportların ve 2 tane biyometrik fotoğrafın temin edilmesi istenir.
  • E-devletten alınan tam vukuatlı olan nüfus kayıt örneğine onay verilir.
  • Kimlik fotokopisi ile ikametgah belgeleri de bunlar arasında yerini almıştır.

Satın alma işlemleri üzerine otel rezervasyonlarına başvurulması önem arz ediyor. Bunun haricinde seyahat tarihlerine bağlı olarak uçak rezervasyonlarının alınması vize başvurularına katkı sağlar. Son olarak:

  • 000 Euro taminat değerine göre sağlık sigortalarının çıkartılması gerekir.
  • Banka hesap dökümünüzü de son 3 aylık olacak şekilde ibraz etmelisiniz.

Turistik, ticari ya da transit vize türlerine dair ayrı ayrı belgelerin hazırlanması gerekir. Bunlar arasında olan ticari vizeye dair farklı olarak:

  • Ticari bağlantıların kanıtlandığı davetiyelerin alınması önem arz ediyor.
  • Almanya fuar ya da seminer katılımı için de tekrardan davetiyeye ihtiyaç duyulur.

Şirkete ilişkin vergi levhasından imza sirkülerine kadar çeşitli evraklar üzerinde de durulur. Aynı zamanda SHK hizmeti dökümü ve işe giriş belgesi şeklinde belgelerin hazırlanması gerekir. Diğerleri:

  • Şirket tarafından antetli kağıt üzerine ticari seyahatin açıklanması istenir.
  • Şirket kapsamında son 3 aylık banka hesap dökümüne de ihtiyaç duyulacaktır.

Söz konusu aile ziyaretleri ise bu sefer orijinal davetiyelere başvurulur. Almanya’da bulunan belediye üzerinden orijinal davetiyeler hazırlanır ve aile ziyaretlerine dair değerlendirilir. Hatta davetiye gönderen kişinin de kimlik fotokopisi talep edilir. Tüm bu belgelerin hazırlanması üzerine vize başvurusu ile yetkili mercilerle iletişime geçilebilir.

Almanya Schengen Vize Süresi Nedir?

Almanya vize başvurusu gerekli evraklar kadar süreler de ele alınabilir. Bu anlamda yasal süre 15 gün olarak belirtilir. Ancak konsoloslukların yoğunluğu, ek belgeler ve de randevulara karşı bu süre uzayabilir.

Almanya Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Yetkili internet sisteminden kısa sürede randevu alınır. Konsolosluk bünyesinde PNR numaranızı alır ve maksimum 15 gün içerisinde randevuya netlik kazandırılır.

Almanya Vize Ücreti Nedir?

Tarafımız ile iletişime geçenler belgelerden ziyade güncel vize tarifelerini de öğrenerek hızlı bir şekilde başvuruya geçebilir.