Almanya Oturum İzni Başvurusu

Almanya oturum izni başvurusu yapmadan önce dil konusunda kendinizi geliştirmelisiniz. Oturum izni alacak olan kişilerin Almanya’da kendi temel yaşantısını sürdürecek seviyede Almanca bilmesi gerekir. Dil kuralları ve diğer oturum prosedürleri ile alakalı olarak detayları firmamızdan alabilirsiniz. Almanya oturum izni alanında başvuruların takip edilmesine dair tüm işlem akışımızdan anında temsilcilerimizi ile iletişime geçerek haberdar olabilirsiniz.

Almanya Oturma İzni Kaç Günde Çıkar?

Almanya oturma izni kaç günde çıkar; oturum izninin onaylanması ve sonucun size bildirilmesi en geç 30 gün içerisinde tamamlanacaktır. Kurallara uygun ve zamanlama konusunda da sorunsuz bir başvuru yapmanız durumunda yanıt büyük olasılıkla olumlu olacaktır. Başvurunuzun dikkate alınması için belirtilen harcın da ödenmesi gerekir. Harcınızı ödemenizin sonrasında size verilen makbuzu da saklamanız talep edilmektedir. Oturum izni başvurusunun ret yanıtı alması durumunda yatırdığınız bu tutarı iade etme gibi bir prosedür söz konusu değildir.

Almanya Süresiz Oturum İzni Şartları

Almanya süresiz oturum izni şartları kapsamında kişilerin şu hususları da takip etmesi gerekir;

  • Kişilerin 45 yaşından büyük olması durumunda oturum izni alması için hem maddi hem de sağlık koşulları bakımından garantiye sahip olması gerekir. Ancak bu koşul ile oturum izni verilecektir.
  • Oturum izni almak için sabıka kaydının olmaması gerekir. Diğer tüm koşullar yerine getirilse dahi sabıka kaydı olan kişilerin oturum başvurusu olumlu yanıtlanmayacaktır.
  • Kişilerin vasıflı meslekler ve diploma geçerliliği kurallarını yakalaması durumunda oturum onayı alması daha kolay bir hal alır.

Almanya oturum izni alacak olan kişilerin oturumu neden talep ettiklerine göre başvuru formlarında değişiklik olacaktır. Bu nedenle başvuru formu doldurma aşamasında sizin kalış nedeninize uygun olan alternatifi doldurduğunuzdan emin olmalısınız.

Almanya Oturum İzni Gerekli Evraklar

Almanya oturum izni gerekli evraklar arasında pasaportunuzun güncel olması büyük önem arz etmektedir. Pasaportun güncel olmaması ya da tahrip edilmiş olması durumunda oturum başvurusunun dikkate alınması için öncelikle yenilenmesi istenebilir. Fotoğraf, sağlık sigortası, seyahat sigortası, maddi durumu gösterir belgelere de başvuru için çok önemli evraklardır.